استنلس استیل چیست؟

استنلس استیل stainless steel یک اصطلاح عمومی برای تعدادی از فولادها می باشد که عمدتاً به خاطر مقاومت به خوردگی آنها استفاده می شوند. فلزات ضد زنگ یک آلیاژ پایه آهنی می باشد که حاوی حداقل 5/10 درصد کروم می‌باشد. کروم یک لایه نازک اکسیدی را بر روی سطح فولاد ایجاد می کند که به عنوان لایه پسیو شناخته شده است. این لایه اکسیدی مانع هرگونه خوردگی در سطح می شود. افزایش مقدار کروم مقاومت به خوردگی را افزایش می دهد.

همچنین حاوی مقادیر مختلفی از کربن، سیلیکون و منگنز است. عناصر دیگری مانند نیکل و مولیبدن نیز ممکن است به منظور دستیابی به خواص مفیدی مانند شکل پذیری بهتر و افزایش مقاومت به خوردگی به آن اضافه شوند.

میزان خوردگی استنلس استیل

گرچه نسبت به فولاد آلیاژی معمولی و کربنی در برابر خوردگی بسیار مقاوم است اما در برخی موارد، خوردگی هم می تواند اتفاق بیفتد. اسم این فولاد stain less به معنی زنگ زدگی کمتر است نه stain impossible به معنی عدم زنگ زدگی. در محیط های آبی یا معمولی همانطور که در کارد و چنگال و سینک های ظرفشویی مشاهده می شود خوردگی اتفاق نمی افتد.
در محیط هایی که بیشتر تهاجمی هستند، فولاد های ضدزنگ اصلی می توانند خورده شوند و در این موارد باید از با آلیاژسازی بیشتر، استفاده شود.

This post is also available in: English Arabic